e-ticarete giren küresel riskten korkmuyor

e-ticarete giren küresel riskten korkmuyor
Reklam

e-ticaret ile farklı pazarlara satış yapanlar, riskleri fırsata çeviriyor. İş modeli ve süreçleri iyi yapılandırılmış bir e-ticaret sistemi, girişimcilere pazara giriş ve büyüme imkanı sağlıyor. Böylece küçük işletmeler küresel risklerden kurtulabiliyor.

Ticaretin her alanında hızla yayılan e-ticaret, toplam satışlar içinde payını da artırıyor. Maliyet ve operasyonel avantajlar da sağlayan yeni ticaret şekli, girişimcilerin de ilgisini çekiyor. Bu ilgiyi dikkate alan İstanbul Ticaret Odası (İTO), bu alanda iş kurmak isteyenlere rehber olacak bir seminer düzenledi. E-Ticaret Girişimciliği Bilgilendirme Semineri uzmanlarla, KOBİ’leri ve girişimci adaylarını bir araya getirdi.

e-ticarete başlarken nelere dikkat etmek gerektiğini e-Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği (ETİCAD) Başkanı Ercüment Erdem anlattı. Erdem, “Giderek artan global ekonomik dalgalanmalar ‘normal’ hale geldi. Ticari hayattaki riskleri fırsata dönüştürmek için e-ticaret önemli” diye konuştu. Girişimcilerin mevzuatı bilmesinin önemine dikkat çeken Erdem, “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda para ve hapis cezaları var. KOBİ’ler, eksiklerini tamamlayıp, rekabette avantaj kazanmalılar” dedi.
ecommerceing

SORUNLAR NELER?

Erdem, e-ticaretteki sorunları ise şöyle sıraladı: “Sosyal medyada itibar sorunu, altyapı eksiği, kargo ve lojistikte problem, satın alma yönetimi ve ürün fiyatlandırmasının doğru yapılmaması.”

Alibaba.com Türkiye Ülke Müdürü Cüneyt Erpolat ise e-ticaret ve e-ihracat imkanlarını anlattı. Markanın önemine dikkat çeken Erpolat, “Alibaba ismi boşuna seçilmedi, tüm lisanlarda aynı telaffuz ediliyor. Arama motorlarında da en üstte olmak için A harfi ile başlıyor” dedi.

B2B ticaretin, B2C (business to consumer) ticaretten iki kat fazla olduğunu belirten Erpolat, “Aslında ihracat ve ithalatta e-ticaret, şirketlerin ticareti. İşin büyük kısmı burada dönecek” dedi.

Devletin de kendini bu gelişmelere uydurmak için çalıştığını belirten Erpolat, “İtalya’da ihracatçı firma sayısı 200 bin. Bizim 2023 hedeflerine ulaşabilmek için KOBİ’leri ihracata soyundurmalıyız. İhracatçı sayısını artırmalıyız” diye konuştu. Erpolat, hep aynı şirketlerin aynı pazarda aynı ürünü ertesi yıl biraz daha fazla satarak elde edecekleri ihracat artışının çok değerli olmadığını belirtti.

e-ticaret

e-ticaretin avantajlarına da dikkat çeken Erpolat, “e-ticaret yapanlar, kriz dönemlerinde kendilerini 5 kat daha fazla güvende hissediyor. Çünkü sistemine ve ürününe güveniyor, alternatif pazarlara yönelebileceklerinin farkındalar. Siz de gerekli adımları atıp bu mecraya çıkmazsanız bu potansiyel sizi bulamayacak. Artık hareket etme zamanı” dedi.

Haberin detaylarını ve devamını İTO sitesinden okuyabilirsiniz; http://www.itohaber.com/haber/guncel/204735/e-ticarete_giren_kuresel_riskten_korkmuyor.html / Haber:Adem Orhun

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ